عیسی پژمان در صدای آمریکا : حرکت مسلحانه کردها در عراق، کاردستی ساواک بود

:کردها

پس از انتشار کتاب خاطرات جلال طالبانی در نمایشگاه کتاب ۱۳۸۸ ، بار دیگر اسم عیسی پژمان به گوش همگان رسید. که از لایه های پنهان حرکت مسلحانه کردهای عراق، پرده برداشت. سپس روزنامه شرق در شماره پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۹/ صفحه ۱۴ بخشی از گفتگوی عرفان قانعی فرد با پژمان را تحت عنوان حس می‌کردم «فرمانده جنبش کردستان» هستم. منتشر کرد که مورد اعتراض شدیداللحن حزب دمکرات کردستان عراق قرار گرفت.

مجددا در شماره ۱۳۴ نشریه   کردستان عراق ( ۱ ژوئیه ۲۰۱۰) گفتگویی با عرفان قانعی فرد منتشر شد که وی در ان مصاحبه، سخنانی دیگر از این افسر ارشد امنیتی ساواک نقل کرد، که این بار در مساجد بادینان و اربیل، برخی از امامان جمعه ضمن رهبر آئینی – مذهبی خواندن مصطفی بارزانی، حکم ارتداد و قتل قانعی فرد را بیان ساختند، که روزگارانی نه چندان دور، همین حکم را برای ترور شیرکو بیکس بیان کردند.

برخی عیسی پژمان را شخصیتی موهوم و ساختگی نامیدند که دروغ است و وجود خارجی ندارد! ، تا اینکه در زمستان ۱۳۹۰، کتاب خاطرات عیسی پژمان ( تحت عنوان تند باد حوادث) که گفتگویی مبسوط بین قانعی فرد و پژمان است، توسط نشر علم منتشر شد و بنا به گزارش های ایسنا، آفتاب و فارس نیوز  جزو کتاب بهای پروفروش سال ۱۳۹۰ به شمار رفت. که این بار هم طرفداران سینه چاک این حزب در ایران، به پرونده سازی علیه قانعی فرد در وزارت ارشاد اسلامی و نهادهای نظامی و امنیتی کشور، دست یازیدند.

سرانجام در روز ۲ شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۱، در برنامه افق صدای آمریکا ، عیسی پژمان حضور یافت و سخنانی تکان دهنده از لابلای اسناد محرمانه ساواک بیرون کشید و بیان کرد، که هر شنونده ای را به تفکر واداشت.

عیسی پژمان، فرزند عبدالله در سال ۱۳۰۳ در سنندج به دنیا آمد و از دانشگاه ملی لیسانس حقوق قضایی گرفت و بعد از خدمت در ارتش به ساواک منتقل شد که تا سال ۱۳۵۵ ادامه یافت.پژمان، رئیس سابق نمایندگی ساواک و وابسته نظامی در عراق ، نماینده شاه در امور کردستان، رئیس اداره ۷ ساواک و ریاست سابق اداره اطلاعات شهربانی کل کشور – قبل انقلاب اسلامی – را بر عهده داشت.

برخی از سخنان حائز اهمیت وی عبارتند از :

1. در سال ۱۹۳۲ رضا خان تحت فشار انگلیسی ها از حقوق ایران در شط العرب صرف نظر کرد.

۲٫ قاضی محمد انسانی باشرف، دانا و ایران دوست بود و تنها فریب طرح روس ها را خورد

۳٫ مصطفی بارزانی نه ژنرال بود و نه مُلا ؛ و در عین حقه بازی از این عناوین ساختگی استفاده می کرد که افکار عمومی را فریب دهد

۴٫شاه تمایلی نداشت که به بارزانی، که دستش به خون سربازان ایرانی در سال ۱۳۲۵ آلوده بود، کمک تسلیحاتی و مالی انجام دهد

5. ساواک و شاه برای واداشتن عبدالکریم قاسم برای به رسمیت شناختن حقوق ایران، حرکت مسلحانه کردها را در عراق راه انداخت

۶٫ این حرکت مسلحانه که کردها شورش می نامند، تنها به وسیله ساواک در سال ۱۹۶۱ شروع و در سال ۱۹۷۵ تمام شد و معمار این طرح هم خود عیسی پژمان بوده است.

۷٫ به ظاهر بارزانی برای کمک به قاضی محمد وارد مهاباد شد اما جز خرابکاری و توهین و بدگوئی و افترا علیه قاضی محمد، کاری نکرد. انگلیسی ها وی را فرستادند که طرح روس ها را بهم بزند و بعد هم خودش به دامان روس ها فرار کرد و سربازان ایرانی را کشت

۸٫ من مخالف آمدن اسرائیل به طرح ساواک بودم اما از ۱۳۴۶ به بعد آمدند و در کردستان حضور یافتند و بعدها مسعود بارزانی هم به موساد رفت و دوره جاسوسی دید و فرزندش مسرور هم همان دوره را بعدها طی کرد. من به شاه گفتم که آمدن اسرائیلی ها در دراز مدت به نفع مصالح ایران نیست

۹٫ من در ساواک، به گروه ابراهیم احمد، جلال طالبانی و عمر دبابه، که انسان هایی آگاه و با سواد بودند اعتقاد داشتم که در آینده کردستان هم چنین شخصیت هایی با سواد و آگاه برای کردها مطلوب هستند و کمترین باوری به بارزانی نداشتم که اصلا و ابدا سوادی نداشت و جز جنایت هنری نداشت.

۱۰٫ به شاه گفتم که کردها هر کجا باشند ایرانی اند و در اثر بی عرضگی شاه اسماعیل صفوی، کردستان بین ترکیه و سوریه و عراق و شوروی و ایران چنین حال و روزی یافت

۱۱٫ حرکت مسلحانه برای کردها، سودی ندارد و اوهام تجزیه طلبی و استقلال هم مورد استقبال جامعه کردستان نخواهد بود.

سخنان عیسی پژمان شاید مهر تائیدی بر کتاب تند باد حوادث بود، اما به هر حال این بخش از تاریخ گمشده کردستان معاصر لای غبار و تبلیغات حزبی مکتوم نماند و سرانجام به گوش همگان رسید.

لینک سخنان عیسی پژمان در صدای امریکا :

وبلاگ مربوط به کتاب عیسی پژمان

http://isapejman.blogfa.com

http://www.knewsdaily.org/Direje.aspx?Jimare=1801

 

Advertisements

sarisavas haqqında

kürd faşizminə qarşı dirənirik!

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma